Саудівці допоможуть Мазді знизити викиди парникових газів

Саудовцы помогут Мазде снизить выбросы парниковых газов

Важливою частиною плану є розвиток двигунів Skyactiv-X, які поєднують переваги бензинових і дизельних ДВЗ. Перший такий агрегат повинен бути запущений в серію в 2019 році.

Нафтохімічний світовий гігант Saudi Aramco, корпорація Mazda Motor і японський національний інститут передових науки і технологій (AIST) оголосили про старт спільного проекту, покликаного зробити двигуни внутрішнього згоряння більш ефективними, а їх вихлоп — з меншою кількістю вуглекислого газу. При цьому партнери мають намір скоротити викиди по всьому ланцюжку: від нафтової свердловини до коліс.

Саудовцы помогут Мазде снизить выбросы парниковых газов

Проект реалізується в рамках маздовской стратегії Sustainable Zoom-Zoom 2030, що передбачає зниження викидів CO2 «від свердловини до коліс» порівняно з рівнем 2010 року на 50% — до 2030-го і на 90% — до 2050 року.

В рамках даного проекту Saudi Aramco розробить покращене паливо з більш ефективним процесом переробки. Це означає зниження «внесок» в забруднення планети як від нафтопереробних заводів, так і від спалювання самого палива в ДВЗ (зокрема, на викиди тут впливають особливості фракційного складу пального). Зі свого боку, Mazda і AIST будуть працювати над ДВС, більш ефективно використовує таке паливо. Згаданий раніше мотор Skyactiv-X — лише один з варіантів, та й він ще буде еволюціонувати.

Саудовцы помогут Мазде снизить выбросы парниковых газов

В бензинових моторах Skyactiv-X (малюнок праворуч) реалізовано займання від стиснення зі свічками для контролю процесу (SPCCI). Зовні все тут схоже на звичайний ДВЗ з іскровим запалюванням (схема зліва), але згорання основного заряду в SPCCI починається відразу по всьому об’єму, а не в міру просування фронту полум’я від свічки. Сама суміш біднішими, а ступінь стиснення вище.

Знизити викиди вуглекислого газу автомобілями можна кількома шляхами. Багато що залежить від вмісту вуглецю в паливі, а воно в природному газі нижче, ніж у бензині. Інший спосіб: використовувати чистий водень, як в паливних елементах, так і в ДВС. Але водень виробляється з суттєвими витратами, так і заправок мало.

Саудовцы помогут Мазде снизить выбросы парниковых газов

Компанія Saudi Aramco з Саудівської Аравії не тільки займається виробництвом пального. Вона веде різноманітні дослідження в нафтохімічній галузі. У неї є кілька наукових центрів і технологічних офісів за кордоном: у США, Нідерландах, Франції, Південній Кореї, Китаї і Шотландії.

Ще в різних країнах звучала ідея використовувати в якості пального аміак (в США років десять тому навіть їздив експериментальний автомобіль на NH3). Викиди в такому випадку практично нульові — водяний пар і азот, але сам аміак токсичний і вимагає дуже обережного поводження. Виходить, що крім розвитку електрокарів нам ще довго нікуди не дітися від ДВС і бензину чи дизпалива. Ось в Мазді і прийшли до висновку, що тут ще не вичерпані всі можливості для поліпшень.