АвтоВАЗ локалізує мотор кросовера Renault Arkana і допрацює свої

АвтоВАЗ локализует мотор кроссовера Renault Arkana и доработает свои

Відмова від «атмосферником» на користь турбомотора меншого обсягу — спадщину минулої епохи, вважають деякі інженери. В майбутньому ми, можливо, зіткнемося з протилежним трендом.

Показаний у вигляді концепту на ММАС-2018 російський кросовер Renault Arcana буде оснащуватися турбомотором 1.3 спільної розробки компаній Renault і Daimler. Драйву слух підтвердили у відділі розробки силових агрегатів Автовазу, куди вже надійшла документація на новий двигун. Передбачається, що в Тольятті буде розгорнуто його виробництво на спеціально організованій для цього лінії. Надалі «турбочетвірка» c внутрішнім індексом HR13 може бути використана і на Ладах, а її подальша модернізація під силу російським інженерам, які вже проходять навчання в рамках інтеграції з Renault.

АвтоВАЗ локализует мотор кроссовера Renault Arkana и доработает свои

Тольяттинські мотористи кажуть, що за матмоделям моторчика HR13 видно, хто за що відповідав. Блок з масляним піддоном мають традиційну для двигунів Renault архітектуру, а ось головка незвичайного для французів трикутного перерізу — точно німецьке творіння.

Нагадаємо, що в 2016 році АвтоВАЗ довів до випробувань власний турбомотор 1.4 з індексом 11192, створений разом з фахівцями британської компанії Ricardo. На конвеєр він не потрапить з економічних міркувань, але окремі рішення можуть бути використані при модернізації існуючих двигунів. За словами інженерів, у зв’язку з переходом на новий сертифікаційний цикл WLTP, більш близький до реальних умов, ніж застарілий NEDC, даунсайзинговые наддувні мотори втрачають актуальність. Індустрія знову звертає увагу на «атмосферники». Хоча Lada їх використовує не від хорошого життя, а вимушено спираючись на старі виробничі технології.

АвтоВАЗ локализует мотор кроссовера Renault Arkana и доработает свои

Досвідчений турбомотор 1.4 c турбінного колеса діаметром 30 мм і масляним насосом змінної продуктивності розвивав 149 л. с. і 240 Н•м, так що йому підходила тільки реношная коробка TL4. Привід клапанів був роликовим — з мінімальними механічними втратами.

Але в даний момент на Вазі вже йдуть роботи, наприклад, щодо вдосконалення восьмиклапанника 1.6. Мета — скоротити витрату палива на п’ять відсотків, в основному за рахунок зниження втрат на тертя. Зокрема штовхачі клапанів з шайбовой регулюванням будуть замінені на не регульовані зменшеного діаметру. Це знизить масу штовхача вдвічі і вкупі з більш тонким стрижнем клапана дозволить використовувати пружини м’якше, що знизить навантаження на распредвал. На жаль, новий механізм ускладнить обслуговування.

АвтоВАЗ локализует мотор кроссовера Renault Arkana и доработает свои

У серію доопрацьований восьмиклапанний двигун 2116 для оновленої Гранти піде в 2019 році.

Для наступного в черзі на модернізацію 16-клапанника поки тільки формується техзавдання. Він теж повинен стати трохи економічніше і тихіше. Потім настане черга мотора 1.8, на якому, найімовірніше, буде застосований другий фазер. До речі, для цієї моделі 21179 в даний момент змінюється частина комплектуючих з-за сумнозвісною проблеми виносу масла, пов’язаної з якістю клапанів. Не виключено, що нові клапани будуть проводитися прямо в Тольятті.

АвтоВАЗ локализует мотор кроссовера Renault Arkana и доработает свои

У міру поглиблення інтеграції з Renault АвтоВАЗу відкрився доступ до постачальників концерну: розширився вибір комплектуючих, стали цікавіше закупівельні ціни. А ось при організації робочих процесів за зразок для ВАЗа взята не французька структура Renault, а румунська — обкатана на Дачії.

І розвивати «четвірку» 21179 простіше, оскільки вона частково проводиться на більш сучасній, порівняно гнучкої лінії. До речі, є ще одна новина, пов’язана з двигуном 1.8: незабаром на автомобілях сімейства Vesta його перестануть агрегатувати з механічними коробками передач Renault. Замість них почнуть використовуватися вазівські «вісімдесяті» коробки, що, ймовірно, зіпсує акустичний комфорт. З особистого досвіду тольяттинці рекомендують експериментувати з маслом для зниження шуму.

АвтоВАЗ локализует мотор кроссовера Renault Arkana и доработает свои

Здешевлення коробки не торкнеться тільки що представленої версії Vesta Sport, яка збирається в Тольятті. Форсований двигун розвиває майже 190 Н•м — такий момент може переварити тільки нинішня трансмісія Renault JR515. До речі, співрозмовники на стенді Лади не виключають появи зарядженого універсалу Vesta Sport — такий продукт був би поза конкуренцією.

Зате в розпалі адаптація французького варіатора. Приватним порядком на Вазі визнають, що досвід застосування на Весті «робота» АМТ, добре зарекомендував себе на дешевій Пріорі, виявився невдалим. Також не залишають тольяттинці ідею забезпечити Весту хоч якимось повним приводом. Він повинен бути дешевий, а також простий у розробці і виробництві. Як я зрозумів з розмови, найбільш ймовірне рішення — гібридне: малопотужний електромотор на задній осі, здатний допомогти, наприклад, вибратися із замету або подолати невеликий слизький підйом.