Свобода від проводу. Якими будуть дороги майбутнього?

Свобода от провода. Какими будут дороги будущего?

Зміст статті

  • 1 Перші проекти
  • 2 Стандарт і безпека
  • 3 Динамічне майбутнє
  • 4 Інтеграція в мережу

Пластини, приймачі, магнітні поля: індукційна технологія готує революцію для електромобілів і обіцяє звільнити їх від проводів. Головна мрія – «зелені коридори», в яких відновлювати запас енергії можна буде у русі.

Звільнити електромобілі та гібриди від рабства штепселів і проводів, дати їм можливість вільно поповнювати запас енергії в статиці і навіть під час руху по дорозі. Такі перспективи малює бездротова підзарядка – технологія вже використовується в смартфонах і готова до дебюту на серійних автомобілях. Подібні рішення передбачають вбудований в пластину на землі індуктор, під’єднаний до джерела живлення, приймач в машині, а також систему управління і перетворення потоків енергії. Коли електричний струм проходить по бобинам в пластині, обмотка генерує магнітне поле: резонанс від електромагнітних коливань дозволяє передавати енергію від бази до транспортного засобу.

Свобода от провода. Какими будут дороги будущего?

Послідовно втоплені в асфальт елементи потужністю 22 кВт зарядять акумулятори на швидкості до 120 км/год

Перші проекти

Багато експериментальні проекти вже забезпечують ефективність 90%, що можна порівняти з продуктивністю провідний зарядки: в теорії це вирішить всі проблеми власників електрокарів. Транснаціональна компанія Qualcomm з Сан-Дієго вже уклала угоди з надання технології Halo WEVC (Wireless Electric Vehicle Charging): першими клієнтами стали два постачальника світового рівня (німецька Preh і американський Lear Corporation), а також Mercedes, який має намір запустити систему з можливістю поповнення енергії на 3,6 кВт у рестайлінгової версії S 500e plug-in hybrid. З 2018 року статичну індукцію запропонує і BMW для 530e iPerformance, ще одного компонента гібрида. Поки система приймає 3,2 кВт, але прогрес йде швидкими темпами.

Свобода от провода. Какими будут дороги будущего?

Версія S 500e plug-in hybrid (S 550e в США) буде штатно пропонуватися з системою бездротової зарядки: індукційне пристрій сприймає струм 3,6 кВт. Така потужність підходить підключається гібридам, але недостатня для чистих електрокарів

Компанія Qualcomm вже розробила прототипи на 7, 11 і 22 кВт, ідеальні для використання на зарядних станціях і навіть прямо на дорозі. Перші громадські системи запустять до 2020-2021 років.

Стандарт і безпека

Halo за підрахунками каліфорнійської компанії зберігає працездатність навіть при екстремальних погодних умовах, і негода – навіть рясний снігопад – ніяк не позначається на безпеці. Сама по собі дія електромагнітного поля на людину може викликати побоювання, але система використовує датчики, які відрізняють металеві об’єкти від живих істот: якщо до пластині наблизяться люди або тварини, передача енергії автоматично знизиться або повністю припиниться.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Електричний кросовер Jaguar I-Pace в Україні запропонують в 4-х версіяхСвобода от провода. Какими будут дороги будущего?

Версія S 500e plug-in hybrid (S 550e в США) буде штатно пропонуватися з системою бездротової зарядки: індукційне пристрій сприймає струм 3,6 кВт. Така потужність підходить підключається гібридам, але недостатня для чистих електрокарів

Компанія Qualcomm не самотня: Toyota і Oak Ridge National Laboratory вже розробили рішення на 22 кВт, у той час як GM і WiTricity (заснована у 2007 році для комерціалізації систем бездротового подачі енергії, розроблених в Массачусетському технологічному інституті) сконцентрували зусилля на проектах на 7,7 і 11 кВт, які підійдуть як звичайним електрокарів, так і версіями зі збільшеним запасом ходу. Загалом, технологій на сьогоднішній день досить – не вистачає єдиного глобального стандарту. У цьому сенсі Співтовариство автомобільних інженерів (SAE) і кілька виробників – наприклад, Audi – ведуть роботу над визначенням характеристик загальної платформи: фінальне рішення очікується вже в нинішньому році.

Динамічний майбутнє

Сама захоплююча частина еволюції бездротових систем – зарядка в русі енергетичними «микроинъекциями» з допомогою утоплених в асфальт пластин. На думку Гржегожа Омбаха, голови інженерного підрозділу Qualcomm, послідовність елементів на 22 кВт, розташованих в декількох метрах один від одного, дозволить відновлювати запас енергії батарей автомобіля на швидкостях до 120 км/ч. Фірма поки тренується на сейфті-карах «Формули Е», а перші загальнодоступні рішення запропонує до 2025 року.

Свобода от провода. Какими будут дороги будущего?

Гржегож Омбах, глава інженерного підрозділу Qualcomm, впевнений, що послідовність елементів на 22 кВт дозволить заряджати батареї автомобіля в русі. Прототипи передбачають використання смартфона і оригінального додатка: програмне забезпечення розроблене, щоб спростити паркування над пластиною зарядної

«Зелені коридори» зацікавили Honda – компанія запропонувала побудувати прототип на 180 кВт, заряджається на швидкості до 155 км/год, А ця технологія здатна зробити анахронізмом занепокоєння про те, на скільки ще кілометрів вистачить заряду акумуляторів.

Інтеграція в мережу

Ще одна потенційно революційна перспектива – енергетичні системи, здатні об’єднувати поновлювані джерела (наприклад, сонячні батареї) і акумулятори для житлових будинків. Рішення, розроблені Nissan, Daimler і Tesla, здатні запасати енергію, коли вона обходиться дешевше, і використовувати її під час пікового попиту і аварій. Так кінцеві споживачі зможуть заощаджувати на комунальних витратах.

1 of 5


Свобода от провода. Какими будут дороги будущего?

Свобода от провода. Какими будут дороги будущего?

Свобода от провода. Какими будут дороги будущего?

Свобода от провода. Какими будут дороги будущего?

Свобода от провода. Какими будут дороги будущего?

Ще далі пішла технологія V2G (Vehicle-to-Grid), яка передбачає підключення електрокарів до мережі, перетворюючи їх у справжні пересувні електростанції. У Данії та Великобританії Nissan і Enel запустили експериментальні програми на основі спеціальних двонаправлених станцій, які використовуються для зарядки і розрядки акумуляторів залежно від потреби: наприклад, надлишкова енергія може бути перепродана назад в мережі, що також обіцяє економію. Експерименти такого роду проводить і компанія Sma Solar Technology спільно з Volkswagen і BMW.