Навіщо потрібні гібриди?

Зачем нужны гибриды?

Зміст статті

  • 1 Що всередині?
  • 2 Вроджені вади
  • 3 Яка користь?
  • 4 Плюси і мінуси
  • 5 Почекаємо трохи?

В наші дні про них говорять все більше – мовляв, ось воно, світле майбутнє автопрому! Але завжди певний «світле майбутнє» потрібно нам з раціональної точки зору?

Гібрид гібриду ворожнечу – за своїми можливостями вони настільки різні, що народилася навіть деяка класифікація гібридних приводів (паралельний, послідовний тощо). Ми торкатися її не будемо, а розглянемо такі автомобілі з точки зору споживача: яку користь отримує він від того, що його машина має двигуни двох типів – ДВС і електричний.

Що всередині?

З точки зору силового агрегату, який приводить машину в рух, всередині гібрида заховані два автомобілі – один із звичним двигуном внутрішнього згоряння, а другий з електромотором, що живиться від акумулятора. Зрозуміло, що два комплекти силового приводу на борту машина возить неспроста, кожен з них використовується таким чином, щоб в потрібні моменти замінити другий. Отримуючи від кожного з приводів краще, конструктори намагаються позбавити автомобіль від недоліків, властивих окремо ДВС та електротязі.

Наприклад, ДВС не ідеально працює в режимі холостого ходу, при розгоні і уповільнення автомобіля: «їсть» почому дарма паливо, забруднює повітря, так і для ефективного прискорення потрібно постаратися всім – і конструкторам, і водієві, і самій машині.

Зачем нужны гибриды?

Гібриди бувають різні, але самий практичний і економічний в експлуатації – підключається, (Plug-in Hyubrid). Він дозволяє проїхати невелику відстань, використовуючи тільки електротягу

У свою чергу, електрична тяга взагалі не має такого режиму, як холостий хід. Адже електродвигун відразу зі стану спокою починає обертати трансмісію. І прискорення – його стихія: без попередньої розкрутки і зміни передач він з місця віддає свій максимальний обертовий момент! Ще одна позитивна якість електродвигуна – режим рекуперації енергії, коли при русі машини накатом електромотор стає генератором, який, приводясь через трансмісію від коліс, заряджає акумуляторну батарею.

Вроджені вади

Так чому ж такий чудовий, прогресивний електропривод не тягає автомобіль самостійно, навіщо йому в напарники придумали двигун внутрішнього згоряння? Біда саме в акумуляторі, від якої живиться електродвигун. По-перше, зазвичай він не вміщує і половини енергії, яка (у вигляді бензину) поміщається в бензобак ДВЗ-приводу. По-друге, щоб заповнити його енергією (підзарядити) потрібно 2 хвилини, а кілька годин. По-третє, акумулятор дуже доріг (до третини вартості машини). Нарешті, по-четверте: батарея досить швидко старіє, і зазвичай її заміна просто нерентабельна, оскільки за вартістю ця процедура наближається до залишкової ціною всієї машини. Не говоримо вже про необхідність спорудження найширшої мережі зарядних станцій на кожному кроці.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Volvo XC40 отримав підключається гібрид

Так, з кожним роком електромобілі отримують все більший запас ходу, все швидше заряджають свої батареї і супроводжуються великою гарантійним строком. Коли-небудь вони досягнуть за всіма показниками кращих характеристик машин з ДВС, але автовиробники не хочуть чекати – вони хочуть збувати нам транспорт з електроприводом вже сьогодні. Тому вони придумали гібриди.

Залишилося заявити, що чи не головним компонентом гібрида є його модуль, що відповідає за своєчасне включення того чи іншого типу приводу. Це і електронний мозок, і вузол трансмісії.

Яка користь?

Практична користь від гібридних автомобілів визначається насамперед ємністю батареї і частково способом її зарядки. Найпростіший варіант – це так звані микрогибриды, що представляють собою одну з комплектацій звичайної моделі з ДВЗ. У них є невелика батарея, яка заряджається виключно в режимі рекуперації на гальмуваннях, спусках з гори і т. п. Запасу електрики в ній вистачає тільки на допомогу при старті з місця, причому справа обмежується кількома стартами, і знову потрібно чекати гальмування або спуску з гори, щоб акумулятор зарядився.

Зачем нужны гибриды?

Із-за складності конструкції і додаткових компонентів (електромотори, акумуляторів тощо) гібридні автомобілі коштують дорожче аналогічних з класичним ДВС. Щоб стимулювати продажі гібридів, маркетологи роблять акцент на їх статусності

Найбільш поширені сьогодні гібриди з більш ємними батареями, які заряджаються не тільки завдяки рекуперації, але і безпосередньо від ДВЗ. У багатьох моделях вони не тільки допомагають бензиновому мотору ефективно рушати з місця, але і дають можливість якийсь час рухатися без нього, тобто виключно на електротязі. Це вигідно у заторах, у дворах і паркових зонах, а в наших умовах і при русі по розбитим дорогам, коли доводиться підтримувати низьку швидкість, часто сповільнюватися і прискорюватися.

Але найбільш доцільний з усіх гібридів – так званий підключається гібрид – Plug-in Hybrid. Його батарея, як правило, значною ємності, і її можна заряджати від зовнішнього джерела струму – домашньої розетки, зарядки на парковці і т. п. Запасу енергії в тяговій батареї вистачає на кілька десятків кілометрів. З таким розрахунком, щоб власник, подзарядившись за ніч у своєму гаражі, міг щодня доїжджати на електротязі до роботи. А для більш дальніх поїздок використовувати бензиновий мотор, який підключається по мірі «посадки» акумулятора. Цей тип гібриду найбільш схожий на електромобіль, який має на борту ДВС, у разі необхідності подовжує пробіг до «необмеженої». Власне, домінуюча роль бензинового мотора характерна для всіх автомобілів, що використовують гібридний тип приводу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Honda запускає продажі гібридного седана Accord

Плюси і мінуси

Спираючись на власний досвід і на офіційні дані, можна порівняти переваги і недоліки гібридної техніки. Насамперед – про мінуси. Так, типовий гібрид не економічніші машини з ДВС. В деяких режимах і при певному старанні водія економія можлива, але в цілому багато дизельні автомобілі споживають палива менше, ніж гібридні однокласники, притому що дизелі дешевше. Гібрид взагалі істотно дорожче звичайного авто, адже покупцеві потрібно доплатити за тягову батарею, електромотор, особливу трансмісію і електронні блоки управління.

З цих причин гібридний автомобіль навряд чи коли-небудь зможе стати масовим і загальнодоступним. Тим більше що конструктивно він набагато складніше звичайної машини, вимагає спеціального обслуговування і особливої підготовки механіків. Не все однозначно і з позиції екології. Утилізація литийионного акумулятора, який служить близько 6-10 років, все ще залишається відкритим питанням.

Зачем нужны гибриды?

Переваги, втім, теж є, і для багатьох вони виявляються вагомими факторами при покупці. Так, гібридний автомобіль в певних умовах (наприклад, в місті) виділяє менше вихлопних газів. Саме в міських умовах особливо помітна найкраща динаміка. І досягається це без збільшення обсягу ДВС, додавання турбонаддува і перевитрати палива. Гібридні автомобілі при рушанні з місця використовують електропривод, тому розгін у них виходить дуже плавним, без ривків, а адже навіть дорогі автомати з гідротрансформатором в таких випадках можуть неприємно смикатися, не кажучи вже про «роботах».

Почекаємо трохи?

Як бачимо, реальних плюсів з точки зору практичності у гібридних машин не так вже й багато. Але цікаво відзначити, що автовиробники продовжують розширювати модельні лінійки гібридів в номенклатурі своєї продукції. При цьому маркетологи придумали такий хід: оскільки із-за дорожнечі гібридів не виходить позиціонувати їх як економічний транспорт для практичних громадян, то цій техніці намагаються надати шарм статусності. І адже виходить! У багатьох преміум-брендів саме такі модифікації виявляються флагманами в каталогах.