Фірма Mazda запустить проект по стартерних літієвих батарей

Фирма Mazda запустит проект по стартерным литиевым батареям

Маздівці вже відзначилися в індустрії системою рекуперації енергії i-ELOOP, де в ролі накопичувача застосовано блок суперконденсаторів (вертикальний циліндр за лівій противотуманкой). Новий крок у цій сфері закономірний.

До
орпорация Mazda Motor, компанії ELIIY Power і Ube Industries (обидва партнера Мазди — теж з Японії) уклали угоду про кооперацію в дослідженнях і розробках по 12-вольта літієво-іонним стартерних акумуляторів. Вологостійкі, тепло – і удароміцні, необслуговувані і дуже компактні блоки згодяться на заміну традиційних свинцево-кислотних. Вони допоможуть знизити споряджену масу автомобіля. За задумом ініціаторів проекту, така заміна на звичайних машинах може відбутися до 2021 року. (ELIIY випускає батареї для транспортних засобів і стаціонарні накопичувачі, а Ube — фахівець в області електролітів і сепараторів для літієвих акумуляторів.)

Фирма Mazda запустит проект по стартерным литиевым батареям

Приклад продукції ELIIY — 12-вольта літієвий акумулятор стартерний для мотоциклів. У порівнянні з автомобільним він має на порядок меншою ємністю: всього 4,5 А•ч. Зате розміри — 11×7×9 см, а вага — 1,05 кг (разом з інтегрованим блоком управління Battery Management Unit). Нагадаємо: свинцево-кислотний акумулятор на скромні 55 А•год — це габарити 24×18×19 см і вага 15-16 кг. Його літієвий аналог може важити 6-9 кг.

Літієві акумулятори стартерні зараз можна зустріти в суперкарах, дорогих спорткарах, полегшених модифікаціях серійних моделей і концептах. У масових легковиках вони розповсюдження не отримали. Справа тут не тільки у високій вартості. На сильному морозі такі акумулятори помітно втрачають характеристиках (хоча, треба визнати, свинцеві теж холод не люблять). А після того, як мотор запущений і добре попрацював, під капотом може помітно зрости температура. А це літієвої батареї зовсім не на користь. Загалом, стійкість і довговічність таких акумуляторів, плюс їх міцність при ударах — те коло питань, які все ще потрібно вивчати.

Досвід з батареєю від ELIIY. Пробитий кулею акумулятор не вибухає і не запалюється. Він продовжує живити лампочку більше десяти годин. В кінці ролика показана зворотна сторона батареї: видно, які серйозні ушкодження завдала куля.

Партнери домовилися, що результати «стартерного» проекту надалі слугуватимуть базою для створення й інших низьковольтних літієвих батарей. Очевидно, тут маються на увазі 12 – й 48-вольтові акумулятори для так званих помірних гібридів. У них порівняно невеликі електромотори не тільки відіграють роль стартера, але і допомагають ДВЗ при розгоні. Багато автовиробників теж мріють перенести досвід з літієвими стартерних батарей з спорткарів на самі звичайні і масові легковика (можна пригадати аналогічні дослідження Форда).