Хто придумав гальма?

Кто придумал тормоза?

Те, що автомобіль – один з найбільш технологічно складних продуктів, що вимагає величезних вкладень і довгих досліджень, нікому пояснювати не потрібно. Але мало хто здогадується, наскільки велика частина цієї роботи лежить на плечах виробників комплектуючих. Редактор «Автосвіту» відправився в Південну Корею на підприємство Sangsin Brake, щоб своїми очима побачити, як створюються гальмівні колодки.

На південно-заході Південної Кореї, в місті Тегу, проживає близько півтора мільйонів чоловік. Це четвертий за величиною населений пункт в країні і один з найбільших промислових центрів. Саме тут знаходяться підприємства концерну Sangsin Brake.

Кто придумал тормоза?

Втім, завод гальмівних колодок нерозривно пов’язаний з дослідницьким центром компанії. Тому після прибуття на виробничі потужності нас насамперед запрошують в лабораторії, де ведуться наукові дослідження. «Склад гальмівних колодок – така ж таємниця, як оригінальний рецепт кока-коли, тому фотозйомку будь-яких об’єктів в дослідницькому центрі можна проводити тільки з дозволу персоналу», – попереджає нас місцевий гід. Причому інгредієнти всім давно відомі. Не розкриваються лише пропорції, в яких вони змішуються.

Спочатку нас ведуть у лабораторію, де проводиться свого роду спектральний аналіз нових розробок. За допомогою спеціального обладнання перевіряють склад і структуру випробовуваних зразків колодок. І якщо стан і властивості колодок влаштовують фахівців, то їх відправляють на наступний етап перевірки. А він, мабуть, один з самих складних, але водночас показових. Спеціальний випробувальний стенд імітує інтенсивне гальмування. Причому випробування проводиться не одноразово, а повторюється циклічно. Гальмування проводяться до тих пір, поки диск не нагрівається до червоного, а колодки не починають горіти. І навіть в такому стані за допомогою вимірювальних приладів перевіряють їх залишкові фрикційні властивості.

Кто придумал тормоза?

Спеціальний випробувальний стенд імітує інтенсивне гальмування. Перевірка проводиться не одноразово, а повторюється циклічно. Гальмування виконуються до тих пір, поки диск не нагрівається до червоного, а колодка не починає горіти

Якщо і це випробування дослідні зразки проходять успішно, то слідом їх чекає перевірка в лабораторії з вимірювання рівня шуму. Адже по-справжньому якісні колодки повинні не тільки ефективно уповільнювати автомобіль, але і робити це якомога тихіше, щоб не доставляти дискомфорт оточуючим. Лабораторія по дослідженню шуму швидше нагадує студію звукозапису. У шумоизолированной кімнаті на барабанному стенді стоїть автомобіль, на який встановлено нові зразки колодок Sangsin.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Скрипи в автомобілі. Шукаємо і вирішуємо проблеми

Поряд з колесами машини закріплені надчутливі мікрофони. Барабани випробувального стенду обертаються, імітуючи розгін автомобіля, а потім колодки його гальмують. Саме в цей момент мікрофони починають записувати звук від роботи гальмівних механізмів. І якщо аналіз даних показує, що шум не перевищує допустимі норми, то колодки відправляються на подальші дослідження.

Кто придумал тормоза?

В іншому випадку – на доопрацювання! При виході з лабораторій дослідного центру проходимо крізь бокси, де на стапелях стоять автомобілі з открученными колесами і «відкритими» гальмівними механізмами. «А це що?» – цікавимося ми. «Це машини, на яких будуть тестувати колодки на полігоні», – чуємо у відповідь. «Ой, а можна туди?» – напрошуємося ми. «Можна, але спочатку оглянемо виробництво».

Як у лікарні

Стерильній чистоті у виробничих цехах Sangsin Brake можуть позаздрити наші поліклініки. А адже тут ведеться виробництво повного циклу, починаючи з виливки болванок і їх формування і закінчуючи нарізкою і загартуванням у спеціальних високотемпературних печах. Причому виробляються колодки для дискових механізмів, так і для барабанних.

Взагалі лінійка продуктів Sangsin Brake досить широка. У ній є колодки для вантажівок і легкого комерційного транспорту, а також три види колодок для легкових автомобілів. Моделі Hi-Q призначені для седанів і хетчбеків. Серія Hagen рекомендована кроссоверам. А лінійка HardRon відмінно підходить спортивним моделям автомобілів, так і всім водіям, які віддають перевагу агресивний стиль водіння. Крім того, Sangsin Brake поставляє свою продукцію на конвеєр – підприємствам концерну Hyundai-Kia.

Кто придумал тормоза?

Причому колодки для первинної комплектації і роздрібного продажу виробляються на одній лінії. І до речі, не тільки в Тегу, але і за межами Південної Кореї. Зазвичай Sangsin Brake виходить на іноземний ринок з локалізацією виробництва слідом за автогігантом, відкриває свій завод на території іншої країни. Однак, як правило, компанія йде на такий крок тільки після того, як виробнича потужність клієнта перевищує 1 мільйон автомобілів на рік. Саме з цієї причини у Sangsin вже є заводи в Китаї, Індії, на Близькому Сході і навіть у Мексиці.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Гальма перед зимою: готовність №1

А що на полігоні?

Після прогулянки по цехах вирушаємо на полігон. Водії-випробувачі демонструють нам кілька вправ, в ході яких перевіряють якість і властивості колодок. Перше: розгін-гальмування. Екстрене гальмування проводиться до повної зупинки. Обладнання фіксує зміну температури колодок, їх фрикційні властивості і ряд інших параметрів в природних умовах з урахуванням температури і вологості повітря.

У другій вправі інженери перевіряють інтенсивність сповільнення, розганяючи автомобіль до 160 км/год, а після зменшуючи швидкість гальмуванням до 60 км/год. Тут колодки оцінюють без приладів, виключно зі слів водіїв-випробувачів, за їх суб’єктивними відчуттями.

Кто придумал тормоза?

Обладнання на полігоні фіксує зміну температури колодок, їх фрикційні властивості і ряд інших параметрів в природних умовах, з урахуванням температури і вологості повітря

Ну і на третьому вправі, на ухилах різного ступеня, перевіряють здатність колодок фіксувати автомобіль за допомогою ручного гальма. І навіть якщо тут, на останньому етапі, виявляться недоліки, продукцію обов’язково повернуть на доопрацювання. «Бояться? – подумаєте ви. – Перестраховуються…» Звичайно, бояться! Гальма адже придумали боягузи!