Фірма Nissan показала уявне управління автомобілем

Фирма Nissan показала мысленное управление автомобилем

Незручна шапка з електродами потрібна лише на тестах. У фінальному варіанті сенсори можуть бути набагато компактніше і легше.

В
рамках виставки електроніки CES в Лас-Вегасі компанія Nissan представила технологію B2V (Brain-to-Vehicle — від мозку до автомобіля). Правда, вона поки ще не забезпечує даний водіння однією лише силою думки, і триматися за кермо потрібно. Тим не менш, це крок до подібної техніки. Адже з системою B2V автомобіль починає реагувати на сигнали людини раніше, ніж фактично приходять в рух м’язи рук або ніг.

Фирма Nissan показала мысленное управление автомобилем

Тут застосовується набір датчиків, що фіксують активність моторної кори в реальному часі (по дизайну прилад може бути різним).

Фирма Nissan показала мысленное управление автомобилем

Далі система штучного інтелекту обчислює ознаки того, що мозок збирається віддати тілу команду — наприклад, повернути рульове колесо або натиснути на педаль.

У комплексі B2V ключовим моментом є здатність програми аналізувати мозкову активність і передбачати дії. Ще до того, як людина починає об’їзд перешкоди або аварійне гальмування, в його голові вже формуються думки про це. Електроніка навчається виловлювати подібні сигнали і посилає відповідну команду на приводи.

Фирма Nissan показала мысленное управление автомобилем

Спочатку дослідники випробували технологію B2V на симуляторі водіння.

Система B2V випереджає дії водія на 0,2–0,5 с, а тому їм не особливо відчувається. Однак загальний час реакції в системі ” людина-машина скорочується, що явно йде на користь безпеки. Наприклад, на швидкості 80 км/год автомобіль за 0,5 с проїжджає понад 11 м. Крім того, легковик, яка починає повертати, ледь ти тільки про це подумав, просто приємніше і цікавіше водити, як міркують самі автори цього досвіду.

Фирма Nissan показала мысленное управление автомобилем

Лише після тестів в лабораторії експерименти були перенесені на дорогу.

Крім того, технологія B2V дозволяє визначати стан дискомфорту у водія. Далі комплекс можна запрограмувати на різну реакцію. Хочете — міняйте режими руху автомобіля, хочете — освітлення і температуру в салоні, музику і так далі. Можна поєднати такі датчики з системою доповненої реальності, яка буде проектувати на лобове або бічні скла певні картинки, змінюючи тим самим атмосферу. До подібної думки вже приходили деякі інші компанії, правда, пропонуючи використовувати в якості вхідних сигналів частоту серцевих скорочень і дихання, напрям погляду або параметри артеріального тиску.

У критичній ситуації мозок приймає рішення за частки секунди. Тепер вчені знають набагато більше про те, як він працює, каже Лучіан Георге, старший науковий співробітник дослідницького центру Nissan в Японії, а це дозволяє відкрити «новий вимір» у взаємодії людини і машини.

Експерименти зі зчитуванням мозкової активності водія є частиною стратегії побудови майбутнього транспорту Nissan Intelligent Mobility. У неї входять роботи в таких областях, як системи безпеки і допомоги водієві, аж до автономного руху, електричний привід і зв’язок машини з інфраструктурою. Зауважимо, що схожі досліди по взаємодії мозку людини і автомобіля ставили або ставлять у Ягуарі, Хавейле і Hyundai. Так що ідея уявного управління давно витає в повітрі.