Презумпція невинуватості

По-справжньому суворих машин – тих, що їздять не швидко, але завжди і скрізь, майже не залишилося. «Патрол» і «Крузак» вже не ті, а LR Defender, здається, не витримав сусідства з машинами сімейства Range Rover і попросив про відставку самостійно. І що в залишку? «Уази», «Ниви»… і позашляховики Mitsubishi Motors, над якими час або не владний, або просто не в курсі їх існування.

У 2015 році, за добу до дня ВДВ (символічно!), компанія Mitsubishi Motors представила Pajero Sport третього покоління. Через рік позашляховик дістався до Росії, а ще приблизно через рік до дилерів доїхала і модифікація з дизельним двигуном, який пожвавив самотність бензинової «шестірки». І ось він у нас в руках.

Презумпция невиновности

До радості любителів прекрасного, Pajero Sport тепер не виглядає латентної сільгосптехнікою з ознаками снегоболотохода. Зовнішність нової моделі рясно присмачили хромом і дизайнерськими вишукуваннями, за які, правда, японцям пред’явив майже кожен громадянин РФ, що відстоює самобутність «ладавского» X-особи. Але зовнішність оманлива. Тому що по техніці ця машина — все ще майже снігоболотохід.

Їхати топити його в болотах поодинці? Дурниці які! Покликати з ним разом Toyota Land Cruiser Prado? Ризикуємо отримати бій боксерів-важковаговиків, в яких два здоровенних телепня висять один на одного і зрідка дають один одному по обличчю. Нудно! З Pajero Sport на бездоріжжі ми відправляємо шахрая і пройдисвіта, охмурившего сотні тисяч росіян. Це самий позашляховий з кросоверів і самий кроссоверного з позашляховиків — Renault Duster.

Презумпция невиновности

Так, між ними прірва. Так, Duster коштує втричі дешевше Pajero Sport, а про деяких пунктах зі списку опцій «Спорту» цей француз не може мріяти навіть у найсміливіших снах. Але сьогодні мова не про довжину списків і товщини гаманців. Позашляховику Mitsubishi належить довести, наскільки більше він може там, де слово «асфальт» — це образлива лайка.

Навіть поверхневе висновок диванної експертної комісії прямо вказує на те, що Pajero Sport – у квадрильйон разів більше позашляховик, ніж Renault Duster. Він рамний. У нього повний привід Super Select, а це значить, що на асфальті «Паджеро» може бути задньопривідним, на слизьких покриттях – повнопривідним, в грязі – з заблокованим центром. А тим, хто любить забиратися в зовсім вже безпросвітну глушину (але не готовий залишатися в ній назавжди), призначені знижуюча передача, яка після зміни поколінь стала «коротше», і навіть жорстка блокування заднього міжколісного диффа. Солідно!

Презумпция невиновности

В основі Mitsubishi Pajero Sport лежить така ж рама, як у пікапа L200, але задні підвіски у двох моделей різні. Якщо у L200 – нерозрізна вісь з листовими ресорами, то у Pajero Sport в якості пружних елементів використовуються пружини.

У Pajero Sport значний дорожній просвіт в 218 міліметрів (плюс три міліметри до попередника) і 700 міліметрів максимальної глибини броду. Щоправда, всі ці хромированно-преміально-дизайнерські вишукування в передній частині кузова неабияк подгадили геометрії «Паджеро». Кут в’їзду тепер становить 30 градусів, хоча раніше були всі 36!

«Дастер» на цьому тлі виглядає зовсім просто. Але ми ж знаємо, що якщо не вимагати від цієї тачки преміального комфорту, унікального дизайну або рве шаблони електроніки, то в іншому вона не підведе. Підвіска і її енергоємність — приголомшливі, електромагнітна муфта GKN в приводі задніх коліс — безсмертна. З геометрією повний порядок: кут в’їзду — 30 градусів, з’їзду — 36, а кліренс — 210 міліметрів. Чого ще треба?

Презумпция невиновности

Незалежна задня підвіска використовується тільки на повнопривідних модифікаціях Renault Duster. На моноприводної варіанті ззаду буде напівзалежна підвіска.

В нашому випадку і без того приємну картинку доповнює півторалітровий дизельний мотор, 240 Нм тяги якого доступні вже з 1750 оборотів в хвилину. Поєднується він з шестиступінчастою «механікою» з дуже короткою першою передачею, по суті грає роль понижайки. На Pajero Sport теж дизельний двигун: 2,4-літрова «четвірка» потужністю 181 кінську силу (430 Нм). Правда, і вони не тягають 1,4 тонни «Дастера», а дві з хвостиком!

Презумпция невиновности

Презумпция невиновности

На російський Renault Duster ставиться найпотужніша версія дизельного двигуна-K9K. Варіанти з меншою віддачею можна зустріти на інших моделях Renault, а також на машинах Dacia і Nissan.

За паспортом Pajero Sport швидше Renault Duster, в розгоні до сотні на 0,9 секунди, але реально відчути цю різницю майже неможливо – швидше навпаки. Японець, як екодзуна, з грацією мамонта відчалює від стартової лінії світлофора і з сумом спостерігає, як сусіди по потоку дружно зникають десь за поворотом. А діставшись до цього самого повороту, «Паджеро» теж нічим не порадує свого капітана. Гальма у нього не дуже інформативні і не надто ефективні. Ткнув ногою в ліву педаль – нічого. Тицьнув посильніше – щось з’явилося. Приклався так, що ледь не зламав собі пальці на нозі, працює!

Та й самі повороти – не коник цього хлопця. Валкий, неквапливий, з довгим і неінформативним кермом… Ні, до біса ці ваші звивисті дороги. Де тут найближчий з’їзд на грунтовку?

Презумпция невиновности

Презумпция невиновности

Як і рама, дизельний мотор Pajero Sport добре знайомий власникам Mitsubishi L200. Альтернативою в Росії йому служить бензиновий 3.0 V6, що видає 209 сил і 279 Нм крутного моменту.

«Дастер» на цьому тлі – хот-хетч! У місті, за відсутності рассинхрона лівої ноги і правої руки, на цій машині можна пересуватися дуже бадьоро. Гальм, хоч ззаду і барабани, вистачає, кермо точний, але трохи перевантажений зусиллям. Чпунь, бам, бдыщь – і під акомпанемент пластикового скрипу і далекою від ідеальної шумоізоляції (хоча над нею попрацювали під час оновлення в 2015 році) француз виривається з потоку, легко перестрибує роздовбані трамвайні колії і несеться вдалину. Туди, де його вже чекає Pajero Sport – в бруд і калюжі.

Презумпция невиновности

Взагалі, є кілька тригерів, що знаменують початок великих пригод тієї точки, звідки виростає ваш сідничний нерв. І якщо в молодості все починалося зі слова «слабо?», у віці старше неймовірне веселощі (або великі неприємності) обіцяє фраза «а давайте!…».

«А давайте поставимо Pajero Sport ось в тій калюжі, Duster заженемо ось сюди і знімемо їх разом», – ми обговорюємо варіанти посеред грязьового місива, обраного знімальним майданчиком. А давайте! Pajero Sport рушає з місця і без видимих проблем перетинає колію, потрапляючи на шлях, який прямою наводкою приведе його до тій-самій-калюжі.

Презумпция невиновности

Пара метрів – і позашляховик Mitsubishi під осудливим поглядом «Дастера» завмирає на місці, безвольно обертаючи колесами. І адже колеса не прості, а зубасті Bridgestone Dueler A/T, ось тільки розгрузлій від дощів землі рішуче на це наплювати.

Презумпция невиновности

Ні, японець, звичайно ж, не перетворився на безвольну купу заліза, що потрапила в полон до лиходійці природі. Потихеньку, розхитуючись – благо, восьмиступінчастий «автомат» не особливо цьому перешкоджає – «Паджеро» при заблокованих диференціалах та включеної понижайке худо-бідно рухався трохи вперед і трохи назад. Але самому останнього ривка на шляху до волі, який би доставив японський позашляховик в бажану і мальовничу калюжу, заважала… його краса, в ім’я якої постраждала геометрична прохідність.

Презумпция невиновности

Презумпция невиновности

Презумпция невиновности

Як виявилося, шість градусів «геометрії» – це багато. Від Pajero Sport всього-то потрібно було перестрибнути через пагорб, щоб поїхати далі, але нижня кромка переднього бампера і лист металу захисту під ним упиралися в грунт, і ні 430 Нм моменту, ні потужні шини не могли перекинути 2095 кілограмів японського металу і пластика туди, куди було потрібно нам.

Презумпция невиновности

Від ідеї поставити Pajero Sport в калюжу ми відмовилися, дістали трос, причепили його до «Дастер» і без особливої надії вирішили спробувати смикнути японця – щоб він перескочив на іншу колію і все-таки зміг поїхати далі. І, як виявилося, француз – дуже здібний атлет! Незважаючи на скромний обсяг мотора, він зміг зрушити з місця мамонта, якого підвели шини і краса.

Презумпция невиновности

Надихнувшись цією перемогою і тим, як Pajero Sport без особливих труднощів проїхав по сусідній колії далі, ми відправили Renault в ближній бій. Якби цей хлопець не зміг вибратися з нашої позашляхової ігрового майданчика, його б точно чекали в Вальхаллі як воїна, який прийняв гідну смерть у битві. Тому що він – справжній боєць, який взагалі не знає, що таке здаватися!

Шайбу в положення Lock, перша передача, газ – і «Дастер», як м’ячик для пінг-понгу, помчав через калюжі, байраки і ями навздогін за Pajero Sport. Перебуваючи в цей момент усередині французького кросовера розумієш, як почувають себе гральні кістки в склянці вуличного шарлатана. І не розумієш, звідки у цієї тачки стільки сил і завзяття, щоб тримати один удар за іншим і їхати майже туди, куди повернені колеса.

Презумпция невиновности

Ні, правда, навіть наші страхи за тоненькі поперечні важелі задньої підвіски виявилися марними, тому що після пари соковитих «панчей» черевом про землю і виявленого під машиною поліна з залізом не сталося нічого. Взагалі.

І так би і їхав наш «Дастер» далі, якби цей процес не набрид його шинам. Кросовер був взутий у шини Continental CrossContact LX – виробник чесно заявляє, що вони призначені для легкого бездоріжжя. А то бездоріжжя, на якому ми опинилися, легким назве тільки водій тривісного «КрАЗа».

Презумпция невиновности

Презумпция невиновности

Презумпция невиновности

Презумпция невиновности

Протектор остаточно забився в той самий момент, коли «Дастер» треба було перестрибнути з однієї колії на іншу, щоб спокійно їхати далі. Ліве переднє колесо відмовилося чіплятися за край горба. Здаю назад – і виявляється нова перешкода: фаркоп. Повернутися туди, звідки приїхали, не вийде, тому що стирчить залізяка впирається в землю і не дає рухатися.

Ривок вперед, ривок назад, ривок вперед, ривок назад. І так – майже годину, граючи зчепленням в надії, що ось зараз-то все точно вийде. Кріплення розетки на фаркопі вже погнувся під шаленим натиском маленького француза, а через бруд, що покриває кузов і салон «Дастера», колір машини розпізнати практично неможливо.

Але він так і не здався!

Муфта справно віддавала момент на задні колеса, а зчеплення, скільки б ми його не підпалювали, не видавало зрадницьких запахів поразки.

Презумпция невиновности

Будь на тестовій машині покришки з боковинами позубастее, цей грязьовий горбок на краю колії було б підкорено на раз-два, а кросовер Renault ще більш нахабно б витріщався на расфуфыренный Pajero Sport.

Але прорубати собі вікно туди, куди треба було їхати, «Дастер» самостійно так і не зміг. Але у нас був план! Майже такий же чудовий, як у 11 друзів Оушена. Стояв позаду Pajero Sport без зайвих запитань отримав трос на морду і смикнув кросовер Renault назад — туди, куди відчайдушно заважав виїхати фаркоп і небажання діставати лопату. Шлях вперед для Mitsubishi був відкритий.

Презумпция невиновности

Тепер прийшла черга Pajero Sport дати «Дастер» урок гарних манер. Телепень на асфальті, на бездоріжжі японець берсерком пролетів через бугор, зупинив француза, і став там, куди так прагнув Renault. Duster знову ломанувся вперед і сів у ту ж калюжу. Тільки на цей раз перед ним стояв Pajero Sport, який знову взяв француза на трос і витягнув його з цього нестрашного на вигляд, але в дійсності дуже суворого місця.

Презумпция невиновности

Віддихавшись і відмивання пики від налиплого бруду, ми сходимося на думці, що в Renault Duster і Mitsubishi Pajero Sport приблизно однакову кількість обмежують їх можливості факторів. «Паджеро» – великий і важкий, зате Super Select не вивозить цього динозавра тільки звідти, звідки вибратися самостійно практично неможливо.

Duster… Це один з найбільш вдалих автомобілів десятиліття. Так, повний привід на муфті. Але ж працює і не чхає! Так, він весь такий жорстко-пластиковий і не дуже красивий. Зате бруднити не шкода. Так, нешвидкий. Але навіщо на ньому ганяти?

Презумпция невиновности

Зате саме «Дастер» зумів втілити в собі все те, що потрібно людям, яким кожен місяць доводиться вибирати між новими кросівками і квартплатою. Він такий же непохитний, як і вони. Такий же вічний оптиміст, яка вилазить з однієї ями, щоб неминуче залізти в іншу. Його зв’язок з народом — кармічна. Ну як інакше пояснити те, що навіть з виходом Creta, в активі якої козир новизни, продажу «Дастера» не особливо-то і просіли?

Ось тільки Renault Duster все одно сприймається як тимчасовий варіант — до настання горезвісних «кращих часів». Щось між «Нивою» і «нормальним позашляховиком».

Презумпция невиновности

Презумпция невиновности

Презумпция невиновности

Позашляховиком, начебто Mitsubishi Pajero Sport. Його можна купити усвідомлено, всерйоз і надовго. Нехай він посередньо їде по асфальту і не дуже комфортний на розбитій дорозі, дратує спірними рішеннями в дизайні і застрягли у минулому десятилітті салоном, але тепер це вже не утилітарний вантажівка, а цілком пристойний варіант для щоденного використання, здатний на серйозні подвиги поза доріг. Зрештою, там, де «Дастер» зіткнувся з непереборними перешкодами, «Паджеро» проїхав без зусиль.

Презумпция невиновности

У 2017 році з двох «Дастеров», заявилися на «Дакар», тільки один зумів дістатися до фінішу. Та й то на 22 місці автомобільного заліку. «Паджеро» с12 перемогами в автомобільному заліку поки дивиться на все це з саркастичною посмішкою.

А що стосується триразової різниці… Нехай Renault Duster опинився на бездоріжжі трохи слабкіше Pajero Sport, ображати його ми не дозволимо. Зрештою, 300 спартанців теж полягли, хоч рубалися як звірі. Різниця лише в тому, що в цей раз великі сили були союзниками «Дастера», а не його противниками. І сили ці – Pajero Sport.

Великий і суворий, як валун, але обтесаний і окультурений, щоб коли-небудь стати пам’ятником масовим рамним позашляховикам. Поки він живе і процвітає в надії на те, що ще залишилися люди, готові заплатити три мільйони за машину, яка ненавидить асфальт. І такі, я впевнений, все ще є. Для всіх інших давно придумали «Дастер». m